top of page

ЧИ ПРАВДА, ЩО ВЕГАНСТВО — ДОРОГЕ ЗАДОВОЛЕННЯ?

Оновлено: 29 лист. 2022 р.



Одним з аргументів проти веганства часто виступає його, так би мовити, ціна. Через те, що цей рух прийшов до нас переважно із Заходу і поширювався актор_ками, співа_чками та іншими публічними особистостями, люди звикли вважати веганство привілеєм багатіїв. Більшість досі хибно думає, що знайти веганські продукти мегаскладно і коштують вони шалених грошей. До того ж веганство — не лише рослинна їжа, а й побутова хімія і косметика, що не тестується на тваринах, відповідне взуття та одяг. Все це звучить дуже складно і дорого, але чи справді це так? У цій статті ми розіграємо справжній батл і розберемось, чи справді продуктовий кошик веганів та веганок дорожчий, а також скільки коштує етична побутова хімія та косметика.



РАУНД 1

РОСЛИННИЙ VS ТВАРИННИЙ РАЦІОН


Почнімо з того, чим відрізняється раціон тих, хто споживає рослинну та тваринну їжу. Так, овочі, фрукти, крупи, горіхи, насіння, водорості, гриби й масла споживають усі, тож порівнювати їх немає сенсу. Що стосується альтернатив, то в порівнянні з іншими країнами, в Україні виробляють дуже багато смачної та бюджетної веганської їжі. Але перше, що ми порівняємо — м’ясо та бобові.


Квасоля, горох, сочевиця і нут, які є основним джерелом білка на рослинному харчуванні, коштують приблизно 90-120 грн за кілограм. Ба більше, після відварювання ти отримуєш приблизно вдвічі більше продукту. Відварені бобові легко заморожувати наперед, тож постійно стояти над ними й збирати пінку не прийдеться. Натомість ціна кілограма курятини приблизно 120 грн, а свинини — 200 грн. Після приготування маса готової страви стає тільки меншою. Тобто на білкових продуктах веган_ки навіть заощаджують. Те саме з тофу — соєвим аналогом сиру. Ціна одного кілограму такого продукту складає приблизно 130 грн, тоді як 1 кг сиру гауда ТМ «Комо» коштує приблизно 313 грн.


Трохи інша ситуація з рослинними напоями, адже вони можуть бути дорожчими від коров’ячого молока. Але, на щастя, у нас є чудова продукція Green Smile — якісна і бюджетна альтернатива молочним продуктам від вітчизняного виробника. На полицях Сільпо, Фори, Novus і VARUS можна легко знайти збагачений кальцієм вівсяний чи гречаний напій приблизно за 47 грн за літр і йогурт по 30 грн за 300 грамів. Коров’яче молоко і йогурт за ціною майже не відрізняються від рослинних напоїв, як бачиш.

Що ж стосується веганських ковбас, то вони справді дорожчі, але не є обов’язковими для споживання. Це як дозволити собі ікру чи сир з пліснявою. Вартість хумусу, також багатого на білок, не набагато відрізняється від інших намазок на хліб (наприклад, баночка хумусу Yofi! коштує в середньому 55 грн). І нашуміле усім подорожчання яєць веганам та веганкам не страшне, бо вони їх просто не їдять.


Хліб, соуси та солодощі веган_кам справді доводиться обирати уважніше, але такої продукції дуже багато, а смакує і коштує вона так само. До прикладу, альтернативою майонезу є майонезний соус, замість молочного шоколаду обираємо корисний і не менш солодкий чорний шоколад із різними наповнювачами: Millennium, Torras, Bohme Pfefferminz, Ritter Sport. Більше перевірених солодощів (та інших продуктів) ти знайдеш у @veganotvety, @ukrainian.vegan.moment.


Ми ні в якому разі не хочемо пропагувати розпиття алкогольних напоїв, але навіть їх у тому ж АТБ чи Форі сила-силенна (звичні пиво та сидри, але не усі позиції). Ще більше вибору веганського алкоголю у Сільпо і VARUS. Та все ж любителям вина доведеться попотіти. Знайти веганські лікери й вино без тваринних ароматизаторів і фільтрації на продуктах тваринного походження важче. Однак воно ніскілечки не дорожче за інші. Так, наприклад, пляшечка Sizarini, «Колонисту» або Canti (знову ж не всі веганські) обійдуться у 200-350 грн. Детальніше про те, чому алкоголь може бути не веганським, читай у нашій попередній статті.


Якщо ми вже заговорили про алкоголь, то що ж із цигарками? Здавалося б, ну що в них може бути не «по вегану»? Але і їх тестують на тваринах та можуть додавати ароматизатори тваринного походження. Якщо ж порівняти вартість звичайних і веганських цигарок, то виявиться, що вони коштують так само як інші. Наприклад, пачка West або Davidoff, які є веганськими, коштують в середньому 70 грн, так само як цигарки Winston чи Kent. Детальніше про марки веган-френдлі цигарок можна довідатись знов-таки у нашій минулій статті.


Дійсно, у веганів та веганок можуть збільшитись витрати на горіхи та насіння, які є відносно дорогими. Але насправді їх споживання є запорукою збалансованого та здорового харчування. Звісно, на веганстві, як і на раціоні з продуктами тваринного походження, можна купувати суперфуди й делікатеси, на кшталт веганського сашимі, веганських сирів, крупи кіноа, насіння чіа, протеїнових батончиків для веган_ок і хамону, червоної риби, ікри та сирів з пліснявою та інших. Але й бюджет влітатиме в копієчку. Все залежить від того, як і що ви купуєте. Так, аби заощадити, можна купувати на ринках на вагу або й гуртом у свою тару. Доволі часто @veganotvety публікують магазини, у яких просто зараз є акційні пропозиції та знижки. Десь можна і по акції щось прикупити, щось на вагу чи гуртом).


Отже, веганське харчування за ціною не відрізняється від традиційного, а іноді рослинний раціон може виявитись навіть різноманітнішим і вдвічі дешевшим, ніж тваринний.


РАУНД 2

КАФЕ ТА РЕСТОРАНИ


Можна із впевненістю сказати, що веганських закладів масового харчування з кожним роком стає лише більше. Це не тільки кафе і кондитерські (списочок знаходимо тут), а й веганські позиції, наприклад, у «Сушия», «Євразії» і мережі Salateria. Та й гарячі напої на рослинному напої ти можеш замовити чи не в кожному кавовому МАФі.


Ширяться Києвом точки продажу саме веганської їжі: «ШОШО VEGAN», завдяки яким можна швидко перекусити смачним стріт-фудом, також цілком бюджетними є страви в Green 13. Недорогі веганські позиції можна знайти й в ресторані вегетаріанської кухні «Укроп».


А як щодо цін на десерти? Веганські тортики й тістечка справді дещо дорожчі, якщо порівнювати із тими, що на вершковому маслі, молоці та яйцях. Хоча із подорожчанням останніх ситуація може дещо змінитись. Наразі середньостатистична вартість шматочка традиційного «Наполеону» 45 грн, тоді як його веганський побратим у Sereda коштуватиме 80 грн. Та й каву на рослинному молоці у більшості закладів рахують досить дивно: на вартість американо з коров’ячим молоком накидують 15-30 грн за кокосове, соєве чи мигдалеве. За логікою мали б додавати до вартості самої кави, адже розходу коров’ячого молока не відбувається, але, очевидно, із веганськими гарячими напоями це не працює.


На жаль, така розбіжність у цінах на їжу в закладах масового харчування поки що обумовлена порівняно невеликим попитом. Адже насправді на виготовлення продуктів тваринного походження витрачають набагато більше ресурсів. Отже, в цьому раунді веганство справді дорожче. Але, як показує тенденція, скоро і тут ціни зрівняються.



РАУНД 3

ЗАСОБИ ГІГІЄНИ, КОСМЕТИКА ТА ІНША ХІМІЯ


За «vegan friendly» (тобто тими, що не тестувались на тваринах і не мають продуктів тваринного походження) засобами гігієни та косметикою далеко ходити не прийдеться. Достатньо завітати в «Еву», Watsons чи Prostor. У вищезгаданому @veganotvety знаходимо цілком бюджетні веганські позиції гелів, шампунів і дезодорантів від усім відомих Fa, Eveline, Schauma та інших брендів. Вони просто зараз можуть стояти у тебе на полиці, хоча ти про це навіть не підозрюєш. Що ж до косметики, то це знов-таки Eveline або Catrice, які за вартістю не відрізняються від інших брендів. Кремів теж вже виготовляють вдосталь. Зараз веганська продукція в асортименті бренду працює як хороша реклама, бо це як ніколи на часі. Ширший асортимент парфумів і косметики радимо дивитись у @vegan.makeup.ua.


Побутову хімію, яка не тестувалась на тваринах і без продуктів тваринного походження, можна придбати, наприклад, в Епіцентрі. Такі засоби пропонує, приміром, Sansin, PLANTA і DeLaMark. Вартість їх продукції може бути дещо дорожча від іншої побутової хімії й засобів гігієни, однак ти обираєш не лише відмову від насильства, а й екологічно чистий, безпечний для здоров’я продукт. До речі, саме через це ми не беремось порівнювати продукцію цих марок з іншими.


Засоби контрацепції, лубриканти та прокладки теж можуть бути не веганськими (тестуються на тваринах, у виготовленні використовується тваринний білок казеїн). Не біда, знаходимо альтернативи у Naked, My size та Masculan Organic. Так, їх доведеться замовити, але за ціною вони майже не відрізняються від тих-таки Dolphi та Contex.


Що стосується вітамінів, то деякі з них також добувають з тварин або вони можуть мати желатинову капсулу. Тому обираємо ті, на яких є маркування «Vegan». Це фірми Now, Doctor's Best і MRM. Для порівняння вартості візьмемо обов’язкові для веганів та веганок B12 і D3. Так, баночка 120 веганських капсул D3 дозування 1000 МО від Now коштує приблизно 300 грн, а 180 капсул не веганських (такого ж дозування) — приблизно 240 грн. Веганський вітамін В12 дорожчий від не веганського орієнтовно на 110 грн. Щоправда, веганських капсул буде менше. Однак куди вигідніше буде купити веганський вітамінний комплекс B-50 із більшим дозуванням В12. За 100 капсул приблизно 490 грн (можна знайти й по акції), але такої баночки тобі вистачить майже на рік, якщо пити 2 капсули на тиждень.


Тобто вітаміни справді дещо дорожчі, але тут мова йде про здоров’я і запобігання дефіцитам, які насправді є у більшості людей, навіть у тих, хто не на веганському раціоні.



РАУНД 4 — ВИРІШАЛЬНИЙ!

ОДЯГ, ВЗУВАНКА ТА АКСЕСУАРИ


Багато людей часто наводять проти веганства ще й такий аргумент: «Якби ми не вбивали тварин і не одягались у їх шкіри та хутро, ми б не вижили». Це так, але зараз, коли ми навчились виготовляти штучні матеріали та замінники пуху й хутра, навіщо нам вдаватись до жорстокості й вбивства? Зараз весь одяг альпіністів та лижників — це синтетика і бавовна, і знайти такий у наших магазинах теж не проблема. Крім цього, шкіра, хутро та пух досить дорогі, тож купити веганський одяг, взуття й аксесуари (ремені, шапки, прикраси та інше) виявиться більш економним варіантом.


Знайти веганський одяг та аксесуари (сумочки, ремені, шалики) доволі просто чи не в кожному магазині, варто лиш читати етикетки. Але є бренди, які спеціалізуються або виготовляють саме веганські опції. Так, верхній одяг знаходимо у GOVYADINA, Maison Eco Fur, SAVE THE DUCK. Широкий асортимент веганського взуття пропонують Native, Jo Hemp, Dr. Martens, ALTERCORE. Ціни тут можуть вражати, але не забувай, ти сплачуєш за оригінальність і якість.


Ще один чудовий варіант — пошукати унікальний веганський одяг у секонд-хенді. Це екологічно та вигідно. Радимо навіть тут обирати етичний одяг, аби не підтримувати моду на шкіру/ хутро/ пух/ слонову кістку та іншу сировину тваринного походження.


Отже, з цього раунду ти побачи_ла, що ціна залежить лише від твого вибору, а веганський одяг, взуття та аксесуари відомих брендів коштують так само дорого, як інші брендові не веганські опції.



Резюмуючи все вищесказане, ціна веганства, як і будь-якого стилю життя, залежить виключно від вибору людини. В Україні вдосталь бюджетної продукції, через яку не страждали тварини, тож ставити хрест на веганстві через буцім-то його дорожнечу не варто. Якщо ти хочеш дізнатися про веганство більше — реєструйся на наш безоплатний 7-денний курс «Веган-експрес». Там ти знайдеш інформацію про веганський спосіб життя та зворотний бік тваринництва, а також зможеш долучитися до нашої веган-спільноти, яка радо допоможе тобі корисними порадами з пошуку веганської продукції та речей.

Comentarios


Хочеш дізнатися більше про веганство? Пройди безплатний 7-денний курс

bottom of page